Sein op groen voor betaalbare woningbouw Spoorzone Bilthoven: 750 woningen in stationsgebied
Categorieën
Op 3 juni 2025 heeft de gemeenteraad van De Bilt besloten: er mogen 750 woningen gebouwd worden in het stationsgebied Bilthoven. De raad stelde de integrale gebiedsvisie, het stedenbouwkundig plan en de bijbehorende kavelpaspoorten vast voor een nieuwe woon-werkwijk. In de Spoorzone komen voor 67% betaalbare woningen: 30% sociale huur, 20% middenhuur en 17% betaalbare koopwoningen. Deze woningen komen met voorrang beschikbaar voor inwoners uit de gemeente, of mensen met lokale binding. De overige 33% worden vrije sectorwoningen, zij kunnen doorstroming op gang brengen en gezinswoningen vrijspelen.
Het college is blij met de instemming van de gemeenteraad. “Dit is fantastisch nieuws voor gemeente De Bilt.” Wethouder Anne Marie ’t Hart (ruimtelijke ordening): "Hiermee komt de ontwikkeling van het gebied rondom station Bilthoven weer een grote stap dichterbij. De volgende stap is uitwerking naar concrete aanvragen. Over enkele jaren kunnen we hier onze kinderen een plek geven, starters beginnen op de woningmarkt en ‘empty-nesters’ een mooi appartement betrekken in een mooie groene wijk.“
Compromis 750 woningen
Het college legde de gemeenteraad aanvankelijk een plan voor 850 woningen voor. Het aantal woningen vormde uiteindelijk het zwaartepunt van de discussie in de raad. De ene partij wilde meer, veel anderen juist wat minder woningen.
Coalitiepartijen GroenLinks, D66, PvdA, SP en het merendeel van Lokaal De Bilt hebben uiteindelijk een compromis gesloten over 750 tot maximaal 775 woningen. Daarmee gaan we naar de volgende fase van de Spoorzone. 't Hart: ‘Het college had natuurlijk nog liever 850 woningen gezien, want elke woning is er één, maar door dit compromis is er in de gemeenteraad nu een ruime meerderheid vóór de plannen. Zo'n brede steun is echt nodig om zo'n complex project met snelheid uit te blijven voeren. Ik ben erg blij dat de percentages sociale huur, middenhuur en betaalbare koop overeind zijn gebleven in het compromis van de coalitie. Dat was voor het college heel belangrijk. Om betaalbare woningen voor onze inwoners was het immers nu juist allemaal begonnen!”
Moties
Er zijn een aantal moties aangenomen om richting te geven aan de uitvoering, om snel aan de slag te gaan met gemeentegrond, flexibel om te gaan met parkeren en groen, woningzoekenden een stem te geven in het vervolgproces en zo snel mogelijk te beginnen met bouwen in de kop van de Spoorzone.
Vervolg
Initiatiefnemers kunnen nu hun plannen uitwerken naar concrete Omgevingsplannen. Anne Marie ’t Hart: “We gaan wat mij betreft in sneltreinvaart door met de Spoorzone. Er is hard gewerkt door iedereen die een bijdrage aan het plan heeft geleverd. Hoe fijn zou het zijn als over een paar jaar de eerste mensen kunnen intrekken in hun nieuwe, betaalbare en duurzame huizen, zo vlak aan ons mooie winkelcentrum en station Bilthoven!”